News Archive


CDS Brings Home the Gold, Again!
Posted 02/16/2017 08:38PM

Hillsborough Regional STEM Fair Results 2017

February 14 was a big day for Carrollwood Day School scientists. Three CDS who were experienced HRSTEM Finalists, Libby McCaffrey (’21), Nisanth Aremanda (’20) and Aksheta Kanuganti (’20) were invited to serve as Ambassadors to speak with a group of VIP Donors prior to the opening of the exhibits. This year CDS had entries from second grade through high school!  CDS projects received an impressive collection of awards:

  • 1 memorial award
  • 4 special awards
  • 8 students placed in their categories including three 1st place winners and
  • 4 students were selected to move onto state competition! 

STEM Fair 2017

The STEM Fair program at CDS is led by MS science teacher, Mrs. Carrie Prieto who mentors students through the MS STEM Club who wish to complete an independent investigation for entry to the Hillsborough Regional STEM Fair. She came home from this year’s awards ceremony beaming, "Carrollwood Day School was mentioned a total of 17 times this evening!”   

Congratulations to all these outstanding young scientists!

Elementary Division

Group Project, Second Grade Class Project

  • Effects of Yogic Breathing and Relaxation Technique on Focus and Problem Solving Skills, Michelle Emery’s Class
    • Merit Award

Fifth Grade Life Science

  • Aditi Kanuganti (’24) - Keep Berries Fresh to Last
    • Merit Award

Junior Division

Junior Animal Sciences

  • Shloke Patel (’23) - Ant Repelling Activity of Essential Oils
    • Merit Award
  • Petra Waterstreet (’21) - Is a Squirrel’s Bushy Tail an Evolutionary Adaptation to Reduce Terminal Velocity?
    • 2nd Place

Junior Behavioral & Social Sciences

  • Haarika Gurivireddygari (’21) - A Walk Down Memory Lane: The Effect of Exercise on your Memory
    • 2nd Place
  • Ishpreen Marwah (’23) - How Font Affects Comprehension
    • 3rd Place

Junior Biomedical & Health Sciences

  • Shashank Aremanda (’23) - Is Cooking Reducing Vitamin C in Fruits and Vegetables
    • 3rd Place

Junior Chemistry

  • Katie McCaffrey (’21) - The Effect of the Graphene on the Efficiency of a Dye Sensitized Solar Cell
    • Grace Abbott Memorial Award
    • 1st Place
    • Selected to move onto state competition

Junior Earth & Environmental Sciences

  • Alexa Gross (’22) - Something Smells: The Product of Food Decomposition
    • Merit Award

Junior Engineering

  • Vikram Baliga (’23) - Bilge Keels
    • Special Award
    • 1st Place
    • Selected to move onto state competition
  • Aarav Gupta (’23) - How Much Wind Power Does it take to Light up a Small LED Bulb Using a Windmill?
    • Special Award
    • Merit Award

Junior Environmental Engineering

  • Libby McCaffrey (’21) - Microbial Fuel Cell for Electricity Production
    • Special Award
    • 2nd Place
    • Selected to move onto state competition

Junior Plant Sciences

  • Chloe Wells (’21) - The Affects a Microwave Has On The Quality of Water
    • Merit Award

Senior Division

Senior Biomedical & Health Sciences

  • Nisanth Aremanda (’20)- Fight to Reduce Glucose: Fruits vs Vegetables
    • Merit Award

Senior Microbiology

  • Aksheta Kanuganti (’20)- DNA Damage Repair In Saccharomyces cerevisiae Model System Using Beta Carotene or Chitosan Nanoparticles
    • Special Award
    • 1st Place
    • Selected to move onto state competition
email page print page small type default type large type